Please reload

Recent Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Featured Posts

Svadobné pierka - ako to vlastne je? Pravá či ľavá?

March 15, 2017

Veľa svadobčanov sa ma pýta ako to vlastne je. Na pravú či na ľavú? Na ktorú stranu sa pripína pierko ženatým a na ktorú slobodným? Takéto otázky dostávam často. Preto som sa rozhodla napísať na moju stránku ako to vlastne je. Pierka by sa mali dávať svadobčanom pred obradom, po príchode do domu nevesty a pripínať by ich mladá slobodná družička. 

 

U nás na Orave je zvykom pripínať iba chlapom pierka. V niektorých krajoch je však zvykom pripínať aj ženám.  

 

Jedna zaujímavosť a pritom dôležité pravidlo čo sa týka pierok. Pierko snúbenca – ženícha by malo ladiť so svadobnou kyticou snúbenice - nevesty. Ženíchovi pripína pierko nevesta, slobodným mužom pripínajú družičky a ženatým pripínajú ich manželky. 

Aký vlastne majú zmysel pierka? Mladomanželia si pomocou svadobných pierok označia svojich svadobných hostí, aby potom personál vedel, ktorí hostia k svadobčanom patria alebo nie.

Väčšie a honosnejšie pierka sa dávajú ženíchovi, svadobným oteckom a starejšiemu. Zvyčajne sú tieto pierka zo živých kvetov a pre ostatných svadobčanov sú zvyčajne.zo stužiek, čipky atď.
 

A odpoveď na otázku pravá či ľavá ? Ženatým pánom dávame pierko na ľavú stranu, na znak toho, že je srdiečko už zadané a slobodným na pravú stranu.